استراتژی سرمایه گذاری در ۱۰۰۰ کلمه!

تاریخ: 09 مهر 1398

استراتژی سرمایه‌گذاری، مجموعه‌ای از قوانین، رفتارها و یا رویه‌هاست، که برای هدایت تصمیمات و انتخاب‌های سرمایه‌گذار به سمت بهترین سبد دارایی طراحی شده است.

هدف و سود مورد انتظار هر شخص در سرمایه‌گذاری می‌تواند منحصر به خود او باشد؛ ضمن اینکه مهارت‌های فردی هر کدام از ما، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های مختلفی را برایمان مناسب می‌سازند.

بعضی از سرمایه‌گذاران با وسواس، سود، زیان و ریسک احتمالی را سبک و سنگین می‌کنند؛ بعضی دیگر از آن‌ها نیز برای سود بیشتر، ریسک بالاتر را با جان و دل خریدارند.

اما به هر حال‌ مهم‌ترین موضوع برای انجام یک سرمایه‌گذاری موفق در پیش گرفتن یک استراتژی سرمایه‌گذاری منحصر به فرد است. به همین خاطر در این مقاله سعی شده انواع حالات سرمایه‌گذاری و تفاوت‌های عملکردی در استراتژی‌های مختلف را با شما در میان بگذاریم.

• بدون استراتژی (No strategy)

اگر تا حدودی با بازار سرمایه آشنا باشید، حتما با بی‌رحمی این بازار هم آشنایی دارید. این بی‌رحمی مثل یک گرگ درنده به سختی گریبان افرادی که بدون استراتژی وارد این بازار می‌شوند را خواهد گرفت؛ از همین رو این دسته از سرمایه‌گذاران که در این بازار هیچ استراتژی مشخصی ندارند را گوسفند یا بره (Sheep) لقب داده‌اند. البته کسانی که تا اینجا همراه این مقاله بوده‌اند، قطعاً از این دسته سرمایه‌گذاران نیستند چرا که این گروه اساساً پیش از اقدام به سرمایه‌گذاری مطالعه نمی‌کنند.

ناگفته نماند که این سرمایه‌گذاران، در دهه‌های اولیه‌‌ی پیدایش بازار سهام که در آن قیمت به صورت روزانه در روزنامه‌ها اعلام می‌شد، به میمون‌های نابینایی که با پرتاب دارت، سهام می‌خرند (Blind folded Monleys Throwing Darts) معروف شده بودند.

• استراتژی فعال در مقابل استراتژی منفعل (Passive vs Active)

استراتژی منفعل به خرید و نگهداری دارایی‌های سرمایه‌ای مثل طلا، ارز و املاک می‌گویند که در آن اعتقادی به زمان‌بندی برای خرید و فروش در بازار وجود ندارد. در واقع این استراتژی برای افرادی که به کنش‌گری و تحلیل بازار میل کمتری دارند و بیشتر به کاهش ریسک معاملات متمایل هستند مناسب است.

اما استراتژی فعال، تلاش برای نتیجه‌گیری بهتر از شاخص‌های معیار است. در این نوع استراتژی، خرید و فروش عموماً بر اساس چگونگی حرکت قیمت‌ها (Momentum) بررسی می‌شوند. سرمایه‌گذاران فعال (Active Investors) بر این باورند که از مهارت‌های مالی بالاتر از متوسط برخوردار هستند.

• تجارت بر اساس روند تغییر قیمت‌ها (Momentum Trading)

تجارت مبتنی بر مومنتوم، یک استراتژی سرمایه‌گذاری است که بر اساس رفتار اخیر دارایی‌های سرمایه‌ای تبیین می‌شود. برای مثال سهامی که بازده بیشتری در طی ۳ تا ۱۲ ماه اخیر داشته است، در مقایسه با سهامی که در همین مدت بازده کمتری داشته‌، احتمالا در چند ماه آینده هم بازدهی بهتری خواهد داشت.

البته نکات و مباحث زیادی در تائید و رد این نظریه وجود دارند که در این مقاله به آن‌ها نمی‌پردازیم.

• بخر و نگهدار (Buy and Hold)

این استراتژی به معنی خرید سهام شرکت‌ها یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نگهداری آن‌ها برای مدتی طولانی است. این استراتژی که برای یک سرمایه‌گذاری بلند مدت مناسب است، بر این مفهوم استوار است که:

بازارهای سهام در دوره‌های بلندمدت هرچند گاهی دچار کاهش و نوسان قیمت می‌شوند اما در نهایت بازده مثبتی خواهند داشت.

همچنین دیدگاهی وجود دارد که به ما می‌گوید: برای سرمایه‌گذاران خرد، زمان‌بندی در بازار یعنی خرید در کمترین قیمت و فروش در اوج، کارایی ندارد؛ از همین رو بهترین استراتژی را خرید و نگهداری می‌داند.

• استراتژی کوتاه بلند (Long Short Strategy)

این استراتژی بر اساس انتخاب مجموعه‌ای سهام و رتبه‌بندی آن‌ها بر اساس فاکتور ترکیبی آلفا (معیار بازدهی سرمایه‌گذاری فعال در قیاس با شاخص بازار) تبیین می‌شود. در این نوع سرمایه‌گذاری، سهام‌های رده‌بندی شده، با توجه به شکل رفتارشان از سبد سرمایه‌گذاری خارج یا به آن وارد می‌شوند.

• تجارت زوج (Pairs trade)

این رویکرد مالی اولین بار در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط گروهی از محققان و تحلیل‌گران فنی شرکت Morgan Stanley مورد توجه قرار گرفت.

تجارت زوج، یک استراتژی معاملاتی است که شامل تطابق یک موقعیت کوتاه‌مدت و یک موقعیت بلندمدت برای دو سهام با همبستگی بالاست. در این نوع استراتژی، شناسایی یک جفت سهام مشابه و در اختیار داشتن ترکیب خطی از قیمت‌ ‌آن‌ها طی یک سری مقاطع زمانی ثابت، اصلی‌ترین امر در این رویکرد است.

• ارزش در مقابل رشد (Value vs Growth)

استراتژی ارزش محور، به ارزش ذاتی یک شرکت چشم می‌دوزد. سرمایه‌گذاران با این رویکرد به دنبال شرکت‌هایی هستند که به عقیده آن‌ها کمتر از ارزش واقعی‌شان، قیمت‌گذاری شده‌اند.

اما استراتژی رشد به پتانسیل رشد یک شرکت نگاه می‌کند، یعنی وقتی انتظار می‌رود یک شرکت، رشدی بالاتر از شرکت‌های فعال در همان حوزه داشته باشد، سرمایه‌گذاران رشد به آن جذب خواهند شد.

• سرمایه‌گذاری برای رشد سود سهام (pidend growth investing)

این استراتژی منجر به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها با توجه به پیش‌بینی سود سهام انجام می‌گیرد. شرکت‌هایی که سود سهام مداوم و قابل پیش‌بینی دارند، تمایل کمتری به قیمت‌گذاری سهام به صورت بی‌ثبات دارند و هر ساله ارزش سهام‌شان را از طریق ابزارهایی افزایش می‌دهند. این شرکت‌ها با در نظر گرفتن امتیازات ویژه برای سرمایه‌گذاران بلند مدت، احتمال سرمایه‌گذاری مجدد این سهام‌داران در شرکت‌شان را افزایش می‌دهند و رشد سود سهام‌شان را برای سرمایه‌گذارن خود فراهم می‌کنند.

• سرمایه‌گذاری متضاد (Contrarian investment)

استراتژی سرمایه‌گذاری متضاد، به معنای انتخاب شرکت‌های خوب، در زمان رکود بازار و خرید سهام زیادی از آن شرکت‌ها، به منظور سوددهی در دراز مدت است.

در زمان رکود اقتصادی، فرصت‌های بسیاری برای خرید سهام با قیمت مناسب وجود دارد؛ اما چه عواملی، سهام یک شرکت را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌سازد؟

پر واضح است که هر کمپانی که روی قیمت و کیفیت مناسب آن‌چه ارائه می‌دهد به طور مداوم و طولانی مدت تمرکز کند، در زمره‌ی کمپانی‌های خوب دسته‌بندی می‌شود؛ اما معیار دقیق تشخیص این کمپانی‌ها چیست؟

• سهام چه شرکت‌هایی را باید خرید؟

بگذارید کمی از فضای تئوریک خارج شویم و راهکاری عملی برای خرید سهام کمپانی‌های مختلف یا به عبارت بهتر، راهکاری برای تشخیص سهام خوب از سهام بد ارائه دهیم.

هنگام تصمیم‌گیری نهایی پیش از خرید سهام شرکت‌ها، متغیرهای زیادی باید مورد توجه قرار بگیرند که برخی از آن‌ها را اینطور می‌توان خلاصه کرد:

• عدم آسیب‌پذیری شرکت در رقابت (ارزش رقابتی شرکت تعریف شده باشد)

• انعطاف‌پذیری قیمت محصولات شرکت در شرایط تورمی

• شرکت باید در صنعتی رو به رشد قرار داشته باشد

• سوددهی مداوم سرمایه‌ی شرکت

• روند صعودی درآمد شرکت

 

• از کدام استراتژی سرمایه‌گذاری استفاده کنیم؟

هر کدام از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری که در بالا توضیح داده شدند،‌ برای وضعیت به خصوصی از بازار، کاربردی هستند. از این بابت نه می‌توان به کار بردن همه‌ی آن‌ها را صحیح تلقی کرد و نه تمام‌شان را نادیده گرفت.

نکته‌ی مهم این است که انتخاب یک استراتژی پویا، تنها از طریق شناخت مقتضیات پیدایش انواع اتفاقات مالی، امکان‌پذیر خواهد شد. در واقع با اطلاع از نوع برخورد استراتژی‌ها‌ با رویدادهای بازار، می‌توانیم به تحلیل وضعیت بازارهای مالی بپردازیم و بهترین سرمایه‌گذاری را با توجه به میزان سرمایه و چشم‌انداز بازار، رقم بزنیم.