سرمایه‌ گذاری بلند مدت بهتر است یا سرمایه گذاری کوتاه مدت؟

تاریخ: 04 دی 1398

سرمایه‌گذاری، به طور معمول تاکتیکی سریع برای ثرتمند شدن نیست. در شرایط معمول بازار، با سرمایه‌گذاری برای مدت کوتاهی، نباید انتظار داشته باشید مبلغ قابل توجهی به دست بیاورید. به بیان بهتر، سرمایه‌گذاری را باید اغلب یک فرآیند طولانی مدت معرفی کرد که نیازمند صبر، تعهد و حفظ آرامش در مواقع نوسان است. مواقعی که به وقوع پیوستن آن اجتناب ناپذیر و حتمی است.

به هر حال، احتمالا عبارت سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت و در نقطه‌ی مقابل آن، سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت به گوشتان خورده است. تلاش ما در این مقاله، بیان تعریفی از هر کدام از این سرمایه‌گذاری‌ها، تمرکز بر روی تفاوت آن‌ها و بررسی بهترین استراتژی برای انجام سرمایه گذاری است.

  • سرمایه‌گذاری بلندمدت

یک سرمایه‌گذاری بلند مدت، معمولا در یک دوره‌ی ۱۰ ساله، احتمال بیشتری را برای به حداکثر رساندن بازده سرمایه گذاری شما به نسبت بازدهی همان سرمایه‌گذاری در دوره‌های کوتاه‌تر خواهد داشت. نمونه‌هایی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت را می‌توان سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی کرد.
با انجام سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، می‌توانید پس‌ از صبر برای مدت زمان چندساله‌ای، انتظار سودآوری بالایی داشته باشید. وقتی به صورت بلندمدت سرمایه گذاری می‌کنید، می‌توانید سرمایه‌گذاری های تهاجمی‌تری داشته باشید و مثلا در صندوق‌های ریسکی‌تر با نرخ بازدهی بالاتر سرمایه‌گذاری کنید.
اولین نکته برای انجام سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، تعیین نرخ بازدهی مدنظرتان برای آن سرمایه‌گذاری است. با این روش، نوسانات بازار، شما را وحشت‌زده نمی‌کند و می‌توانید با بررسی واقعی روند بازار، به سوددهی بالایی دست پیدا کنید.
فراموش نکنید که بازار، چرخه‌ای است از افت و افزایش قیمت دائمی. اگرچه ممکن است بازار برای مدت زیادی کساد باشد و شما بخشی از سرمایه‌تان را با کاهش ارزش دارایی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید از دست بدهید، اما این چرخه با گذشت زمان، نه تنها ضرر یاد شده را جبران می‌کند، بلکه اکثرا به سوددهی دوچندان نیز منجر می‌شود.
هنگامی که تصمیم‌ می‌گیرید چقدر ریسک متحمل شوید، فراموش نکنید که هرچقدر افق سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تری داشته‌ باشید، می‌توانید خطرات و ریسک‌های جدی‌تری را با زمان پوشش دهید. اما اگر مطمئنید طی چند سال آینده به سرمایه‌تان نیاز پیدا خواهید کرد، ناچار به اتخاذ رویکردی محافظه‌کارانه‌تر خواهید بود. چراکه در این شرایط، اگر ریسک زیادی را به سودای ریسک بالاتر انتخاب کنید، اما زودتر از سررسید، دارایی سرمایه‌ای خود را به نقدینگی تبدیل کنید، احتمالا ضرر زیادی را متحمل خواهید شد.

در واقع سرمایه‌گذاری‌های طولانی‌تر، مناسب افرادی است که به دنبال تجهیز پس‌انداز‌هایشان جهت دستیابی به یک یا چند هدف بلند مدت، مثل بازنشستگی، تامین آتیه فرزندان و ... هستند. پس در خاطرتان داشته باشید که اگر در یک برنامه سرمایه گذاری بلند مدت شرکت کردید، حتما به افق سرمایه‌گذاری‌تان پایبند باشید.

  • سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت:

یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، سرمایه‌گذاری است که افقی به اندازه‌ی ۳ سال یا کمتر از آن دارد. این نوع سرمایه‌گذاری، شامل سرمایه‌گذاری‌ها در بازار پول، اوراق کوتاه مدت، صندوق‌های مشترک و گواهی‌های سپرده‌گذاری می‌شود.
سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، مناسب افرادی است که تمایل دارند وارد بازی بازار سرمایه شوند و با سفته بازی در این بازار، سود کسب کنند. البته ورود به این بازی، امری ریسکی است و قبل از انجام این نوع سرمایه‌گذاری، نیاز ویژه‌ای به کسب آموزش‌های عمیق و تحقیقات بسیار خواهید داشت. از همین رو، برای عموم افراد، ورود به برنامه‌های سرمایه‌گذاری‌ بلندمدت، هم آسان‌تر هستند و هم ایمن‌تر.

اما این موضوع باعث نمی‌شود تا سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت ارزش خود را از دست بدهند. بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت هم بوده‌اند که به دلیل شرایط بازار و هوشیاری معامله‌گران، به سود‌های هنگفتی منجر شده‌اند. جالب است بدانید که سرمایه‌گذاران کوتاه مدت به “معامله‌گران روز” معروف هستند. چرا که با بررسی روزانه و حتی لحظه‌ای روند بازار، سعی می‌کنند به کسب سود بپردازند.
اما همانطور که پیشتر گفتیم، قبل از اینکه به یکی از این سرمایه‌گذاران و معامله‌گران تبدیل شوید، نیاز دارید تا بر اصول سرمایه‌گذاری، اصول تحلیل بازار و روندهای بنیادی تاثیرگذار در بازار تسلط ویژه‌ای داشته باشید. در واقع وقتی در حال انجام سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت هستید، ممکن است یک سخنرانی (یا توئیت) ترامپ، یا برخورد یک موشک به تاسیسات نفتی عربستان، تمام محاسبات شما را به هم بریزد. علاوه بر این، به دست آوردن بازدهی‌های بالاتر از میانگین بازده‌ بازار، همیشه امری سخت بوده است.

نکته‌ی دیگر اینکه در این نوع سرمایه‌گذاری‌ها، سعی‌ کنید تمام تخم‌مرغ‌هایتان را درون یک سبد نگذارید. اگر فقط در یک شرکت، یک کمپانی و یا یک نوع دارایی سرمایه‌ای همچون دلار سرمایه‌گذاری کنید، با کاهش ارزش آن به هر دلیلی، تمام سرمایه‌تان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. حتی ممکن است تمام سرمایه‌تان را از دست بدهید. لذا، متنوع سازی دارایی‌ها، روشی است تا خطر و ریسکی که متحمل می‌شوید را کنترل کنید.
همچنین، باید به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت خود را با پولی که آخر ماه باید به عنوان اجاره پرداخت کنید، انجام ندهید. بلکه سرمایه‌ای که از دست دادنش برایتان مشکل‌ساز نیست را برای اینکار کنار بگذارید.

  • یافتن نقطه تعادل در سرمایه‌گذاری

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری به میان می‌آید، بسیار مهم است که تعادلی مناسب برای خود و وضعیت فردی خودتان پیدا کنید. در واقع قبل از شروع سرمایه‌گذاری، چه بخواهید سرمایه‌گذاری‌ بلندمدت کنید و چه کوتاه مدت، باید اهداف مشخصی در ذهن داشته باشید.
حتی اگر به سرمایه‌گذاری کوتاه مدت علاقه‌مندید، بخشی از سرمایه‌تان را به سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت اختصاص دهید. اینکار کمک می‌کند که در صورت وقوع اتفاقات ناگوار اقتصادی، یا انجام یک سرمایه‌گذاری بد و در نتیجه از دست دادن بخشی از سرمایه‌تان، در آینده امکان جبران این ضرر را پیدا کنید. فراموش نکنید که سرمایه‌گذاری، ابزاری کاربردی برای کسب و یا به بیان بهتر خلق ثروت است؛ از این بابت نیاز نیست از آن بپرهیزید و یا بترسید، صرفا باید هوشمندانه و با استراتژی مشخصی پا به این میدان بگذارید.

  • و در پایان...

به استفاده از شخص یا شرکتی که به برنامه‌ریزی مالی برای شما و تعیین اهداف مالی یا تشخیص ریسک‌تان می‌پردازد، توجه ویژه‌ای کنید. از این طریق می‌توانید یک سبد سرمایه‌گذاری تشکیل دهید که با اهداف شما و افق سرمایه‌گذاریتان کاملا منطبق باشد. این موضوع باعث می‌شود تا بهترین مسیر عملی برای انجام سرمایه‌گذاری را تشخیص دهید و در یک بازه‌ی زمانی مشخص، اهداف مالی خود را محقق کنید. همچنین با این روش، می‌توانید انواع زیادی از دارایی‌های مالی را در بخش‌های مختلفی از بازار خریداری کنید و تعادل مناسبی از سرمایه‌گذاری‌های ریسکی‌، در مقابل سرمایه‌گذاری‌های کم‌خطرتر به دست بیاورید.
در پایان این نکته را هم باید یادآور شویم که هیچ برنامه‌ی سرمایه‌گذاری به خصوصی برای عموم مردم وجود ندارد. اگر یک نقشه سرمایه‌گذاری شخصی سازی شده و مطابق با افق زمانی، اهداف و ریسک‌پذیری خودتان تهیه نکنید، با انجام تصمیمات عجولانه و گاه احساسی، ممکن است تمام سرمایه‌تان را از دست بدهید.