سامانه مرآت چیست؟ معرفی سامانه اعتبارسنجی مرآت

اعتبارسنجی از طریق سامانه مرآت

تسهیلات اقساطی یکی از پرمتقاضی‌ترین خدمات بانکی محسوب می‌شود و هر سال افراد بسیاری با توجه به مبلغ مورد نیاز و هدف خود، به سراغ ثبت‌ درخواست انواع وام می‎‌روند. یکی از مراحل مهم در فرآیند دریافت وام‌های بانکی، مرحله اعتبارسنجی است که بدون دخالت ابزارهای بانکداری الکترونیک زمان زیادی می‌برد. به همین منظور بانک قرض‌الحسنه رسالت برای مدیریت زمانی این فرآیند و کاهش دردسرهای مرسوم، سامانه مرآت را راه‌اندازی کرده است. در این مطلب از مجله لندو قصد داریم در مورد این سامانه و چگونگی عملکرد آن صحبت کنیم.

سامانه مرآت چیست؟

بانک قرض‌الحسنه رسالت در زمینه بانکداری الکترونیک، سامانه اعتبارسنجی مرآت را راه‌اندازی کرده است. سامانه مرآت سابقه بانکی افراد و قدرت آن‌ها را در بازپرداخت تسهیلات ارزیابی می‌کند. بنابراین وضعیت متقاضیان وام‌های بانک قرض‌الحسنه رسالت به صورت کاملاً آنلاین، پیش از دریافت وجه سنجیده می‌شوند. این فرآیند اعتبارسنجی به دلیل عدم نیاز به مراجعه حضوری، مرحله زمان‌بری نخواهد بود.

لازم به ذکر است که با گسترش استفاده از سامانه اعتبارسنجی در بانک‌های کشور، شرایط ارائه وام فوری و بدون ضامن هم بیشتر خواهد شد. در واقع سامانه اعتبارسنجی میزان توانایی مالی متقاضی را در بازپرداخت اقساط بررسی می‌کند. بنابراین می‌توان امیدوار بود که در صورت راه‌اندازی سامانه‌های اعتبارسنجی مشابه مرآت در بانک‌ها، فرآیند وام‌دهی آسان‌تر و میزان تسهیلات بدون ضامن هم بیشتر خواهد شد. در واقع اعتبارسنجی یک نوع فرآیند پیشگیری از ایجاد مشکلات برگشت وجه برای بانک و همچنین وقوع دردسرهای حقوقی برای متقاضیانی است که احتمال مقروض شدن آن‌ها به بانک در آینده بسیار بالاست.

سامانه مرآت

دریافت وام‌های بدون ضامن باکمک اعتبارسنجی
در حال حاضر بعضی از بانک‌ها و سامانه‌های مالی معتبر، با کمک فرآیند آنلاین اعتبارسنجی و با حذف شرط معرفی ضامن به متقاضیان، وام خرید کالا می‌دهند. به‌عنوان مثال وام بانک رفاه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان طبق شرایط مشخص و در صورت داشتن نمره بالا در اعتبارسنجی، بدون ضامن در اختیار متقاضیان واجد شرایط قرار می‌گیرد. البته این وام مخصوص حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران بانک رفاه است که در این بانک حساب دارند. اما تسهیلات بدون ضامن تنها مختص بانک رفاه نیست؛ سامانه مالی معتبر لندو هم با همکاری بانک آینده به متقاضیانی که نمره بالایی در اعتبارسنجی کسب کرده‌اند، وام خرید کالا و خدمات ارائه می‌دهد. درضمن برای دریافت این وام نه تنها به ضامن، بلکه به ارائه چک ضمانت هم نیازی نیست. متقاضیان فقط با تهیه یک برگ سفته می‌توانند برای دریافت وام لندو اقدام کنند. اگر می‌خواهید پیش از ارائه سفته به‌عنوان ضمانت، از قوانین آن مطلع شوید، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب سفته چیست را در مجله لندو مطالعه کنید.
حتما بخوانید:  آموزش استعلام شماره شبا در بانک‌های مختلف، چطور از طریق شماره کارت یا حساب به شماره شبا برسیم؟

مزیت استفاده از سامانه مرآت در بانکداری نوین

یکی از دلایل سخت‌گیری بانک در زمان پرداخت تسهیلات به مشتریان، نگرانی بابت متعهد بودن آن‌ها در بازپرداخت اقساط است. به همین دلیل است که بعضی از شعب بانکی به ارائه چک و معرفی یک ضامن هم راضی نمی‌شوند و داشتن دو ضامن را الزامی می‌دانند. اعتبارسنجی دقیق و اصولی چاره این مشکل است و می‌تواند علاوه بر تضمین بازگشت بودجه، شرایط دریافت وام را هم آسان‌تر کند. بانک قرض‌الحسنه رسالت به همین منظور از متقاضیان وام و خرید اقساطی می‌خواهد که در سامانه مرآت ثبت‌نام کنند تا با اعتبارسنجی این سامانه، بازه زمانی درخواست تا دریافت تسهیلات برای آن‌ها کوتاه‌تر شود. این سامانه علاوه بر سرعت‌بخشی به فرآیند وام‌دهی، مزایای دیگر هم دارد که برای اطلاع از آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم که به موارد گفته شده در ادامه نگاهی بیندازید:

 • سنجش اعتبار مشتریان در پلتفرمی کاملاً ایمن
 • انجام فرآیند اعتبارسنجی به‌صورت آنلاین و در کمترین زمان
 • ارائه خدمات ارزیابی و رتبه‌بندی در نتیجه فرآیند سنجش اعتبار
 • استانداردسازی و همانگ‌سازی شاخص‌های مورد سنجش
 • مشخص کردن میزان ظرفیت بدهی مشتری باتوجه به شاخص‌ها
 • تعیین ضمانت‌های بهبوددهنده اعتبار مثل چک و سفته با توجه به رتبه به‌دست آمده

چگونه باید در سامانه مرآت ثبت‌نام کنیم؟

برای انجام فرآیند اعتبارسنجی اول از همه باید وارد اپلیکیشن یا سایت مرآت شوید و ثبت‌نام کنید. با کد ملی، مشخصات و شماره تلفن همراه باید در این سامانه احراز هویت شوید. فراموش نکنید که با هر خط تلفن همراه فقط یک نفر می‌تواند در سامانه مرآت ثبت‌نام کند. در فرآیند ثبت‌نام به شماره حساب خود در بانک قرض الحسنه رسالت و همچنین شناسه کانون نیاز دارید. شناسه کانون هم در زمان افتتاح حساب برایتان تعریف می‌شود. یکی دیگر از مراحل ثبت‌نام در سامانه اعتبارسنجی مرآت، احراز شغل و میزان درآمدتان است. به همین منظور باید مدارک لازم را آپلود کنید. به‌عنوان مثال فیش حقوقی، جواز کسب، حکم کارگزینی و… هرکدام می‌توانند شاغل بودن و میزان درآمد شما را شرح دهند. پس انجام تمام مراحل ثبت‌نام، در نهایت از طریق پیامک یا ایمیل یک رمز عبور برایتان ارسال می‌شود که در زمان ثبت درخواست اعتبارسنجی مورد نیازتان است.

وقتی ثبت‌نام را به صورت کامل انجام دادید و رمز عبور را دریافت کردید، حالا وقت آن رسیده که به سراغ اعتبارسنجی بروید. یادتان باشد که بعد از ثبت درخواست، امکان ویرایش اطلاعات فراهم نیست، مگر این‌که پیغامی مبنی بر اصلاح درخواست از طرف سامانه برایتان فرستاده شود.

سامانه مرآت

چه کسانی می‌توانند برای ثبت‌نام در سامانه مرآت اقدام کنند؟
سامانه اعتبارسنجی مرآت مخصوص افرادی است که در بانک قرض الحسنه رسالت حساب دارند. این افراد حقیقی باید دارای منبع درآمد و در بازه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال باشند تا بتوانند در این سامانه ثبت‌نام کنند. لازم به ذکر است که تمام افراد فعال در مراکز دولتی، خصوصی، آزاد و… می‌توانند از مزیت اعتبارسنجی مرآت بهره‌مند شوند. درواقع این سامانه مختص یک گروه شغلی خاص نیست. بنابراین فرقی نمی‌کند که یک فرد شاغل در شرکت خصوصی به‌‌منظور خرید قسطی لپ تاپ به دنبال وام باشد یا یک کارمند مراکز دولتی برای رفع نیاز خود به سراغ تسهیلات بیاید؛ هر دونفر می‌توانند برای ثبت‌نام در سامانه مرآت اقدام کنند.
حتما بخوانید:  مراحل دریافت کارتخوان! چطور دستگاه کارتخوان بگیریم؟

نتیجه سامانه اعتبارسنجی مرآت چگونه خواهد بود؟

معمولاً یک هفته بعد از ثبت درخواست شما در سامانه مرآت، نتیجه نهایی به صورت پیامک برایتان ارسال خواهد شد و این نتیجه تا یک‌سال اعتبار خواهد داشت. برای آن‌که از جزئیات این اعتبارسنجی مطلع شوید باید وارد سامانه و حساب کاربری خودتان شوید. معیارهای سنجیده شده در این اعتبارسنجی به شرح زیر است:

 • «توان بازپرداخت قسط در هر ماه» یکی از معیارهای سنجش است که نتیجه آن در اعتبارسنجی به شما اعلام می‌شود. در واقع حداکثر مبلغی که می‌توانید در هرماه بپردازید، تعریف این معیار است. بنابراین بانک حداکثر به اندازه جمع کل اعداد اقساط ماهانه به‌دست آمده در این سنجش به شما وام خواهد داد.
 • «ظرفیت بدهی» دومین معیار سنجش محسوب می‌شود که در مبلغ وام دریافتی تأثیرگذار است. در واقع حداکثر مبلغی که می‌توانید از بانک وام بگیرید، برابر با عدد ظرفیت بدهی خواهد بود.
 • «سقف تعهد» از دیگر پارامترهای مهمی است که در سامانه اعتبارسنجی مرآت سنجیده می‌شود. این معیار به منظور صلاحیت ضمانت بررسی خواهد شد. در واقع اگر بخواهید ضامن کسی برای دریافت تسهیلات شوید، مبلغ این تسهیلات نباید بیشتر از میزان سقف تعهد به‌دست‌آمده در اعتبارسنجی باشد.

تاثیر رتبه‌بندی سامانه اعتبارسنجی مرآت در زمان دریافت تسهیلات

درنتیجه سنجش معیارهای گفته‌شده در سامانه مرآت، مشتریان رتبه‌بندی می‌شوند و هر رتبه وضعیت متقاضی را در زمان دریافت تسهیلات شرح می‌دهد.

 • کسانی که رتبه «ممتاز» دریافت کرده‌اند، به ضمانت مثل چک یا سفته در زمان دریافت وام نیازی ندارند.
 • دارندگان رتبه «کاملاً متناسب» باید یک فقره چک ارائه دهند. همچنین یک شخص معتبر هم باید پشت چک را امضا کند.
 • مشتریانی که در نتیجه اعتبارسنجی مشمول رتبه «متناسب» شده‌اند باید یک برگه چک یا سفته به‌عنوان ضمانت ارائه دهند. علاوه بر این یک برگه چک یا سفته به اسم یک شخص معتبر هم باید به‌عنوان ضمانت به مدارک متقاضی ضمیمه شود.
 • افرادی که رفتار پرداختی منظم و متعهدانه‌ای در سابقه خود ندارند، در گروه «نامتناسب» قرار می‌گیرند. به همین‌منظور نمی‌توانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند. البته با گذشت زمان و بهبود رفتار خود در نحوه پرداخت، در نوبت‌های بعدی می‌توانند اعتبار مناسب را برای دریافت وام به‌دست بیاورند.

سامانه مرآت

حتما بخوانید:  بانکداری الکترونیکی چیست؟ بررسی مزایا و معایب بانکداری الکترونیک

از جدیدترین تسهیلات بانکی مطلع باشید

تسهیلات بانکی نسبت به گذشته متنوع‌تر شده و مبالغ و شرایط دریافت بعضی از آن‌‌ها هم تغییر کرده است. هرچه خدمات بانکداری الکترونیک گسترده‌تر شود، نحوه دریافت این تسهیلات و بهره‌مندی از اموربانکی هم آسان‌تر خواهد شد. برای آن‌که از تغییرات خدمات و تسهیلات بانکی مطلع باشید، لازم است که مطالب منتشرشده در منابع معتبر را دنبال کنید. مجله لندو یکی از این منابع است که در مورد انواع تسهیلات، خدمات بانکی، ساختارهای بورسی، بیمه و… اطلاعات به‌روزی را منتشر می‌کند. لندو یک سامانه معتبر مالی است که برای خرید اقساطی گوشی، لپ‌تاپ، لوازم خانگی، طلا، بلیت هواپیما و… به متقاضیان وام می‌دهد. این وام با همکاری بانک آینده و به صورت کاملاً آنلاین داده می‌شود.

سوالات متداول

۱ـ سامانه مرآت چیست؟

مرآت یک سامانه اعتبارسنجی است که به‌منظور دریافت تسهیلات از بانک قرض الحسنه رسالت راه‌اندازی شده است.

۲ـ سامانه اعتبارسنجی مرآت چه مزایایی دارد؟

افزایش سرعت فرآیند دریافت تسهیلات، اعتبارسنجی در پلتفرمی آنلاین و معتبر، مشخص کردن میزان ظرفیت بدهی متقاضی و… از مزیت‌های سامانه مرآت است.

۳ـ در فرآیند اعتبارسنجی مرآت چه معیارهایی ارزیابی می‌شود؟

توان بازپرداخت اقساط ماهانه، حداکثر ظرفیت بدهی و سقف تعهد در زمان ضمانت در فرآیند اعتبارسنجی مشخص می‌شود.

نظر یا سوال خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.