ریسک مدیریت شده

به طور کلی سرمایه‌گذاری به دو دسته کم ریسک و پر ریسک تقسیم می‌شود.
ما در لندو با ایجاد روشی مدرن برای سرمایه‌گذاری توانسته ایم ریسک سرمایه‌گذاری را مدیریت کرده و روشی کم ریسک برای سرمایه‌گذاری به وجود آوریم.
در جهت مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری در لندو اقدامات زیر را انجام داده‌ایم:

1-صندوق پوشش ریسک:

لندو اقساط سرمایه‌گذاران را یک ماه بعد از اولین پرداختی مشتریان واریز می‌کند، همچنین ریسک ناشی از عدم پرداخت یک مشتری با پرداخت به موقع یا زودتر از موعد مشتریان دیگر جبران می‌شود.

2-اصل تنوع بخشی (Diversity):

تنوع‌بخشی یکی از روش‌های مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری است. در این روش شما سرمایه خود را به سبدهای مختلف سرمایه‌گذاری اختصاص داده و به این صورت، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش می‌دهید. ما با انطباق این روش به سرمایه‌گذاری در لندو، سرمایه شما را به درخواست خریداران مختلف اختصاص داده و از این طریق ریسک سرمایه‌گذاری در لندو را کاهش می‌دهیم.

3- قائده میکروکردیت (microcredit):

این قائده به معنی اعطای وام با مقادیر کم به افراد، بدون گرفتن وثیقه یا هر چیز دیگری به عنوان ضمانت در جهت بهبود وضعیت زندگی آن‌هاست. به دلیل اینکه امکان بازگرداندن این وام‌ها برای وام‌گیرنده ممکن باشد مقدار این وام محدود است. ما در لندو از این قائده استفاده کرده و امکان خرید اقساطی را برای افراد بدون دریافت چک و ضامن فراهم آورده‌ایم. از این رو، سقف اعتبار خریداران را در لندو محدود کرده ایم تا ریسک سرمایه گذران کاهش یابد.

4-اعتبارسنجی اولیه:

مهم‌ترین تخصص لندو به عنوان یک پلتفرم فروش اعتباری، اعتبارسنجی مشتریان است. فرایند اعتبارسنجی اولیه مشتریان در لندو در مراحل زیر انجام می‌شود:
بررسی هویت افراد: با اتصال سامانه لندو به سامانه ثبت احوال و دریافت مدارک شناسایی هویت تمامی افراد تأیید می‌شود.
بررسی محل سکونت: با دریافت مدارکی همچون کپی اجاره نامه، سند منزل، فیش برق و گاز و همچنین استعلام آنلاین از شماره تماس ثابت مشتریان، محل سکونت آنان مورد تأیید قرار می‌گیرد.
بررسی شغل: هیچ خریداری در لندو بدون دارا بودن شغل نمی‌تواند سفارش ثبت کرده و بررسی شغل متقاضی از طریق حساب‌های بانکی و محل کار خریدار انجام می‌شود.

5- بررسی سوابق بانکی:

با اتصال لندو به سامانه اعتبارسنجی بانک مرکزی سوابق بانکی خریداران از جمله وام‌های معوق و چک‌های برگشتی قبل از تأیید سفارش آن‌ها به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

6- نمره اعتبار (credit score):

نمره اعتبار یکی از نوآوری‌های ما در راستای بهبود رفتار پرداخت مشتریان است. خریداران اقساطی با پرداخت به موقع اقساط و یا زودتر از موعد از امتیاز مثبت و در صورت تأخیر در پرداخت اقساط، امتیاز منفی دریافت می‌کنند. اعمال نمره اعتبار برای مشتریان تأثیر زیادی در بهبود رفتار پرداخت آن‌ها ایجاد کرده است، چرا که در صورت پایین بودن نمره اعتبار، مشتریان دیگر قادر به خرید مجدد از لندو نخواهند بود.

7-عقد قرارداد و سفته:

با وجود تمامی راهکارهای مدیریت ریسک و اعتبارسنجی مشتریان جهت اطمینان خاطر بیشتر سرمایه‌گذاران از دریافت به موقع اقساط با تمامی آن‌ها قرارداد حقوقی معتبر منعقد و همچنین جهت تضمین مبالغ بالای 1 میلیون تومان، سفته شرکتی و مبالغ بالای 400 میلیون تومان چک شرکتی ارائه می‌شود.

8-استفاده از الگوریتم و داده:

ما در لندو به صورت کاملاً هوشمند به اعتبارسنجی متقاضیان خرید اقساطی می‌پردازیم و این کار را براساس الگوریتم‌های پیش‌بینی و روش‌های رتبه‌بندی (Credit Scoring) انجام می‌دهیم.

9-پیگیری‌های آنلاین:

برای یادآوری پرداخت اقساط مشتریان، قبل از سررسید پرداخت برای آن‌ها ایمیل و پیامک ارسال کرده و در صورت عدم پرداخت کارشناسان وصول مطالبات ما با خریداران تماس تلفنی برقرار می‌کنند.