سوالات متداول سرمایه گذاران

فرآیند سرمایه‌گذاری

1-مراحل سرمایه‌گذاری در لندو چگونه است؟

پاسخ:
گام اول: ثبت درخواست تأمین سرمایه
در تأمین سرمایه به صورت آنلاین، سرمایه‌گذاران در ابتدا با ورود به صفحه‌ای که در آن لیست «کارت‌های اعتباری خرید» در انتظار تأمین سرمایه وجود دارد، به میزان مبلغ سرمایه‌گذاری یک یا چند کارت را برای تأمین سرمایه انتخاب می‌کنند.
گام دوم: تعیین استراتژی دریافت اقساط
در حالت پیش فرض اقساط مربوط به هر کارت اعتباری خرید در صفحه لیست «کارت‌های اعتباری خرید» در انتظار تأمین سرمایه درج شده است که هر سرمایه‌گذار تا 12 ماه اقساط پرداختی مشتریان را دریافت می‌کند. در این مرحله سرمایه‌گذاران می‌توانند شیوه دریافت اقساط خود را با استفاده از متغیر زمانِ دریافت اقساط تغییر دهند.
گام سوم: تأیید درخواست و انعقاد قرارداد
پس از ثبت درخواست تأمین سرمایه ،کارشناسان لندو به منظور تأییددرخواست با شما تماس خواهند گرفت.
گام چهارم: فروش اقساطی کارت اعتباری خرید و کسب درآمد
پس از انعقاد قرارداد، کارت‌های اعتباری تأمین سرمایه شده برای مشتریان ارسال می‌شود و در سررسید مشخص، لندو اقساط پرداختی مشتریان را به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌کند.

شیوه دریافت اقساط

1 - به چه روش‌هایی می‌توانم اقساط سرمایه‌گذاری خود را دریافت کنم؟

پاسخ: سرمایه‌گذاران در دو حالت می‌توانند اقساط خود را دریافت کنند:
حالت اول: دریافت کل اقساط از ماه اول
فرض کنید شما قصد دارید به مبلغ 15 میلیون تومان کارت اعتباری خرید را تامین سرمایه کنید. در حالت پیش فرض شما ماهانه1.550.000 تومان دریافت می‌کنید. در نتیجه مجموع مبلغ دریافتی شما در پایان دوره 18.605.000 تومان خواهد بود. در حقیقت شما کارت‌های اعتباری به ارزش 15.000.000 تومان را طی یک قرارداد فروش اقساطی یکساله به قیمت 18.605.000تومان به لندو واگذار کرده‌اید.
حالت دوم: تعویق در دریافت اقساط و تأمین مجدد
تأمین مجدد به این معناست که شما اقساط خود را قبل از دریافت، مجدداً در لندو سرمایه‌گذاری کنید. با تأمین مجدد نرخ بهره شما به صورت مرکب محاسبه می‌شود.
توجه: استفاده از گزینه تأمین مجدد در صورتی امکان‌پذیر است که حداقل مبلغ اقساط پرداختی در هرماه حداقل 516.000 تومان باشد.
در همین مثال فرض کنید سرمایه‌گذار در 6 ماه اول اقساطش را دریافت نکند و با اقساط هر ماه یک تأمین مجدد انجام دهد. در این حالت مبلغ دریافتی از ماه هفتم تا ماه هجدهم مبلغ 1.903.000 تومان و مجموع مبالغ دریافتی او در کل دوره 22.844.000 تومان خواهد بود.

2- در صورت عدم پرداخت اقساط چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ:
در صورت عدم پرداخت اقساط توسط خریداران از روش‌های پیامکی، ایمیلی و تلفنی موضوع پیگیری می‌شود و به ازای هر روز تأخیر نمره اعتبار خریدار کاهش پیدا می‌کند که ممکن است در خریدهای بعدی امکان خرید از لندو را نداشته باشد. در صورت دیرکرد بیش از یک ماه، مراتب به واحد حقوقی لندو ارجاع داده و از طریق قرارداد منعقد شده و سفته دریافتی از خریدار پیگیریِ عدم پرداخت انجام می‌شود.

مدیریت ریسک

1- لندو چطور ریسک عدم پرداخت اقساط توسط مشتریان را مدیریت می‌کند؟

پاسخ: لندو به چهار روش زیر ریسک سرمایه‌گذاری را مدیریت می‌کند:
اعتبارسنجی اولیه:  با استفـاده از اطلاعات هویتی ، شغل و درآمد مشتری اعتبارسنجی انجام می‌شود.
اعتبارسنجی هوشمند: : با استفاده از نمره اعتبار مشتری و داده‌کاوی اعتبارسنجی صورت می‌گیرد.
کنترل ریسک:  :  بـا اخذ سفته از مشتــری به میزان دو برابر اقساط «کارت اعتباری خرید» خریداری شده و تعیین سقف قـرارداد برای هر نفر به میزان 6 میلیون تومان، ریسک کاهش می‌یابد.
توزیع ریسک:  مبالغ تـأمین سرمایه در ایـران‌رنتـر میان خریداران مختلف و اعتبـارسنجی شده توزیع می‌شود.

ضمانت

1- لندو در قبال مبالغ تأمین سرمایه شده چه ضمانتی ارائه می‌دهد؟

پاسخ:
مهم‌ترین ضمانت لندو به سرمایه‌گذاران، مشتریان اعتبارسنجی شده هستند. با توجه به اینکه لندو مشتریان خود را با روشی هوشمند اعتبارسنجی می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاران مدیریت می‌شود. همچنین با عقد قرارداد حقوقی بین لندو و سرمایه‌گذاران و نیز ارائه سفته بر اساس مبلغ تأمین سرمایه، ریسک سرمایه‌گذاران به میزان قابل‌توجهی کاسته می‌شود.
توجه: سفته و اصل قرارداد برای قراردادهایی با مبلغ سرمایه‌گذاری بیش از 5.000.000 تومان صادر و ارسال می‌شود. برای مبالغ کمتر از 5.000.000 تومان فقط اسکن مهر و امضا شده قرارداد از طریق برنامه‌های پیام‎‌رسان و ایمیل ارسال می‌شود.

پنل سرمایه‌گذاران

1- پنل سرمایه‌گذاران لندو چه امکاناتی دارد؟

پاسخ: سرمایه‌گذاران لندو از طریق حساب کاربری خود می‌توانند وارد پنل کاربری شوند. در پنل کاربری هر سرمایه‌گذار موارد زیر قابل مشاهده است:

  • گزارش دریافتی‌های ماهانه هر سرمایه‌گذار
  • امکان بررسی پرداختی‌های خریداران به لندو
  • لیست کارت‌های اعتباری خرید تأمین سرمایه شده هر سرمایه‌گذار
  • اطلاعات خریداران اقساطی مربوط به کارت‌های اعتباری خرید تأمین سرمایه شده هر سرمایه‌گذار

توجه: لندو در صورت بروز هرگونه تأخیر پرداخت اقساط از طرف مشتریان، مبلغ اقساط سرمایه‌گذاران را دقیقاً در سررسید مشخص شده در قرارداد به حساب ایشان واریز می‌کند.

قرارداد

1- آیا بین سرمایه‌گذار و لندو قراردادی منعقد می‌شود؟

پاسخ: بله، بین سرمایه‌گذار و لندو قرارداد حقوقی منعقد می‌شود.

2- چگونه برای سرمایه‌گذاری به صورت آنلاین قرارداد ببندیم؟

پاسخ: قرارداد به صورت آنلاین برای شما ارسال می‌شود؛ بعد از مطالعه قرارداد ارسالی و واریز وجه بر اساس محل سکونت شما اصل قرارداد به دو صورت زیر برایتان ارسال می‌شود:
سکونت در تهران: اصل قرارداد مهر و امضا شده در دو نسخه تنظیم می‌شود و به همراه ضمانت‌ها با پیک برایتان ارسال خواهد شد، بعد از امضا قرارداد توسط شما، یک نسخه به لندو بازگردانده می‌شود.
سکونت در شهرستان‌ها: اصل قرارداد مهر و امضا شده به صورت آنلاین برایتان ارسال می‌شود. شما بعد از پرینت و امضا آن، عکس قرارداد یا تصویر اسکن شده آن را برای لندو ارسال می‌کنید. لندو بعد از مهر و امضا قرارداد، یک نسخه از آن را به همراه ضمانت‌ها از طریق پست برایتان ارسال می‌کند.

3- آیا امکان انعقاد قرارداد به صورت حضوری وجود دارد؟

پاسخ: خیر، نیازی به مراجعه حضوری برای عقد قرارداد نیست، اما سرمایه‌گذاران در صورت تمایل می‌توانند برای عقد قرارداد به صورت حضوری نیز مراجعه کنند.

لیست در انتظار تأمین سرمایه

1- در صورتی که کارت اعتباری خرید تأمین سرمایه شده توسط ما به فروش نرورد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ: در پلتفرم لندو، سرمایه‌گذاران صرفاً مبالغ کارت‌های اعتباری خرید درخواست شده مشتریان اعتبارسنجی شده را تأمین سرمایه می‌کنند. در واقع، قبل از تأمین سرمایه برای کارت اعتباری خرید درخواست خرید اقساطی آن کارت وجود داشته است.

2- حداقل و حداکثر مبلغ برای تأمین سرمایه چقدر است؟

پاسخ: با توجه به اینکه لندو یک پلتفرم فروش اقساطی است که سرمایه‌گذاران را به مشتریان متصل می‌کند، سرمایه‌گذاران صرفاً می‌توانند کارت‌های اعتباری خریدی را که در لیست در انتظار تأمین سرمایه قرار گرفته‌اند انتخاب و تأمین سرمایه کنند. حداقل مقدار تأمین سرمایه به اندازه ارزان‌ترین کارت اعتباری خرید موجود در لیست در انتظار تأمین سرمایه و حداکثر مقدار تأمین سرمایه به اندازه گران‌ترین کارت اعتباری خرید موجود است.

3- آیا تفاوتی میان کارت‌های اعتباری خرید در میزان سوددهی و نوع تأمین سرمایه وجود دارد؟

پاسخ: :  خیر. انتخاب کارت اعتباری خرید هیچ تاثیری در میزان سود، نوع قرارداد و تأمین ندارد. این وسایل دقیقاً طبق درخواست مشتریان خرید اقساطی در لیست در انتظار تأمین سرمایه قرار می‌گیرند.

محدودیت جغرافیایی

1- آیا افرادی که خارج از تهران ساکن هستند می‌توانند تأمین سرمایه کنند؟

پاسخ: هیچگونه محدودیت جغرافیایی جهت تأمین سرمایه در لندو وجود ندارد. سرمایه‌گذاران ساکن شهرستان‌ به صورت آنلاین قرارداد را دریافت کرده و بعد از امضا آن، عکس یا تصویر اسکن شده قرارداد را ارسال می‌کنند. همچنین ضمانت های مورد نیاز از طریق پست ارسال می‌شود.

بازده مالی

1- بازده مالی سرمایه‌گذاری در لندو چقدر است؟

پاسخ: سرمایه‌گذاران می توانند به روش‌های گوناگون اقساط خود را دریافت کنند. بازده دریافت اقساط در پلتفرم لندو با استفاده از تابع RATE در اکسل 3.48% ماهانه است. در واقع، با تأمین سرمایه در لندو ماهانه 3.48 درصد بازده دریافت خواهد کرد. بازده مالی در لندو را می‌توانید از طریق تابع RATE در اکسل محاسبه کنید.
NPER : تعداد ماه‌های دریافت اقساط
Pmt : اقساط دریافتی ماهانه
PV : مبلغ تأمین سرمایه شده
توجه: مفهوم بازده و سود متفاوت است.

مبالغ اقساط

1- در صورتی که مشتریان اقساط خود را پرداخت نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ: در صورت عدم پرداخت اقساط توسط مشتریان، تمامی اقساط سرمایه‌گذاران توسط لندو ضمانت می‌شود و حتی با عدم پرداخت مشتریان، لندو اقساط را به سرمایه‌گذاران پرداخت خواهد کرد.

کسب درآمد شرعی

1- آیا کسب درآمد در لندو از لحاظ شرعی صحیح است؟

پاسخ: بله. یکی از مزایای پلتفرم لندو برای سرمایه‌گذاران شرعی بودن این روش است. فروش اقساطی یکی از انواع عقود اسلامی است. با توجه به اینکه اساس پلتفرم لندو جا به جایی وسیله و فروش اقساطی است، سرمایه‌گذارای در لندو کاملاً شرعی است.

هدیه و تخفیف ها

آیا لندو هدیه و تخفیف‌ برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته است؟

پاسخ: بله، لندو به منظور تشکر از اعتماد تأمین‌کنندگان، هدایا و تخفیف‌هایی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد: 

1- کارت اعتباری هدیه بابت معرفی سرمایه‌گذاران جدید :

پاسخ: با معرفی سرمایه‌گذاران جدید به لندو 1% از مبلغ سرمایه‌گذاری آن‌ها را به صورت نقدی دریافت می‌کنید. برای دریافت این هدیه به این نکات توجه داشته باشید:

  • شما باید خودتان از سرمایه‌گذاران لندو باشید.
  • فرد معرفی‌شده از افراد درجه یک خانواده شما (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر) نباشد.
  • کارت اعتباری هدیه فقط بابت اولین تأمین سرمایه فرد به شما تعلق می‌گیرد.
  • کارت اعتباری هدیه حداکثر تا یک ماه بعد از اتمام فرآیند تأمین سرمایه فرد معرفی شده به شما تقدیم می‌شود

2- طرح‌های تخفیفی سرمایه‌گذاری:

پاسخ: لندو با توجه به حجم سفارش مشتریان خرید اقساطی، اقدام به برگزاری طرح‌های تخفیفی مختلف برای سرمایه‌گذاری می‌کند. در این طرح‌ها شما با توجه به درصد تخفیف طرح مذکور، برای سرمایه گذاری مبلغ کمتری پرداخت کرده ولی اقساط خود را بر مبنای عدد اولیه دریافت می‌کنید.
توجه: اگر در زمان برقراری طرح‌های تخفیفی لندو، سرمایه‌گذاری توسط معرف به لندو معرفی شود؛ کارت اعتباری هدیه بابت معرفی سرمایه‌گذار جدید به معرف تعلق می‌گیرد ولی سرمایه‌گذار جدید نمی‌تواند در طرح تخفیفی مزبور شرکت کند.