چطور وام ازدواج بگیریم؟ بررسی مبلغ، شرایط و نحوه دریافت وام ازدواج

چطور وام ازدواج بگیریم؟ بررسی مبلغ، شرایط و نحوه دریافت وام ازدواج
تاریخ انتشار: - مطالعه: 7 دقیقه
فهرست محتوا

داشتن سرمایه مالی کافی، یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای شروع زندگی مشترک است. تسهیلاتی که برای ازدواج جوانان در نظر گرفته شده است، تا حدودی می‌تواند کمک‌کننده باشد. در سال‌های اخیر و با توجه به تورم موجود در کشور، وام ازدواج جوانان هم افزایش داشته است. در این مطلب از مجله لندو، قصد داریم که از جزئیات این وام و شرایط دریافت آن برایتان توضیح دهیم. بنابراین اگر در آستانه ازدواج هستید یا در حال حاضر متأهل هستید، اما هنوز برای دریافت وام اقدام نکرده‌اید، این مطلب را از دست ندهید.

مزایای وام ازدواج نسبت به سایر وام‌ها

وام ازدواج به هر ایرانی یک‌بار تعلق می‌گیرد. همانطور که مشخص است، این وام به افراد متأهل داده می‌شود و به مجردها تعلق نمی‌گیرد. مبلغ این وام بسته به سن عروس و داماد متغیر است و مدت بازپرداخت آن هم بستگی به مبلغ آن دارد اما سود بازپرداخت این وام برای همه یکسان است. یعنی هر مبلغی که وام دریافت کنید، در نهایت باید آن را با سود بسیار پایینی در حدود ۴ درصد بازگردانید. وام در نظر گرفته برای زوج‌ها به سن آن‌‌ها بستگی دارد و داماد زیر ۲۵ سال و عروس زیر ۲۳ سال، حداکثر وام را دریافت می‌کنند.

مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲ چقدر است؟

طبق قانون وضع شده در سال ۱۴۰۲، مبلغ وامی که به هر زوج تعلق می‌گیرد، بسته به سن عروس و داماد، می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد. در ادامه این مطلب، میزان وام قابل دریافت با توجه به سن عروس و داماد را مشخص کرده‌ایم.

 • اگر در اوایل جوانی قصد ازدواج دارید، می‌توانید از وام حداکثری ازدواج استفاده کنید. به آقا داماد زیر ۲۵ سال و عروس خانم زیر ۲۳ سال، نفری ۲۲۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرید و در کل این زوج می‌توانند از تسهیلات ۴۴۰ میلیون تومانی ازدواج استفاده کنند. اما اگر یکی از زوجین در بازه سنی گقته شده نباشد، حداکثر ۱۸۰ میلیون تومان وام می‌تواند دریافت کند. بنابراین در چنین شرایطی، این زوج برای شروع زندگی ۳۶۰ میلیون تومان وام خواهند داشت.
 • وام ۲۲۰ میلیون تومانی فقط برای دامادهای زیر ۲۵ سال و عروس‌های زیر ۲۳ سال است. خانم‌ها و آقایان بزرگ‌تر از این سن، هرکدام ۱۸۰ میلیون وام دریافت خواهند کرد. بنابراین اگر تازه عروس و داماد هستید و سن شما بیشتر از گروه سنی گفته‌شده است، در کل ۳۶۰ میلیون تومان می‌توانید در شروع زندگی داشته باشید.

وام قرض الحسنه ازدواج

نکته: باوجود آن‌که گفته می‌شود تنها تا ۲۴ ماه بعد از تاریخ عقد برای درخواست وام ازدواج زمان باقی است، اما یک قانون استثنا هم برای زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از سال ۹۸ ثبت شده است، وجود دارد. اگر از سال ۹۸ به بعد ازدواج کرده‌اید و بیش از دو سال از تاریخ عقدتان می‌گذرد، در سال ۱۴۰۲ به شما و همسرتان هر کدام نفری ۱۸۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد.

برای ثبت درخواست وام ازدواچ چه باید کرد؟

قدم اول برای دریافت تسهیلات تشکیل زندگی مشترک، ثبت‌نام در سایت وام ازدواج است. سامانه تسهیلات وام قرض الحسنه ازدواج، تنها سایت معتبر ثبت درخواست است و نباید به سایت‌های دیگر مراجعه کنید. بعد از ثبت‌نام و درج مشخصات، سایت یک کد رهگیری ۱۰ رقمی در اختیارتان قرار می‌دهد. حتماً این کد را یادداشت کنید، چون برای پیگیری وام ازدواج در آینده به آن نیاز خواهید داشت. یادتان باشد که بعد از دریافت کد از طرف سامانه، باید حداکثر تا ۱۲ روز به بانک مراجعه کنید.

شرایط ثبت‌نام وام ازدواج چیست و چه مدارکی لازم دارد؟

برای دریافت وام ازدواج اول از همه به ضامنی معتبر نیاز است و عروس و داماد باید هر کدام یک ضامن به بانک معرفی کنند و بنابراین در کل به دو ضامن نیاز است. کارمندان دولت، نیروهای نظامی و بازنشستگان می‌توانند ضامن شوند. همچنین کاسبان بازاری هم در صورت داشتن پروانه کسب، می‌توانند به‌عنوان ضامن به بانک معرفی شوند. هر کدام از ضامن‌ها باید فیش حقوقی و گواهی کسر از حقوق داشته باشند. هرچند که طبق قانون هر شخص فقط باید یک ضامن به بانک معرفی کند، اما بعضی از بانک‌های کشور به دلیل بیشتر شدن مبلغ وام نسبت به گذشته، یک ضامن را کافی نمی‌دانند و عروس و داماد هرکدام مجبور هستند، حداقل دو نفر را به‌عنوان ضامن به بانک معرفی کنند.

بعد از آن‌که ضامن معتبر با فیش بانکی و نامه کسر از حقوق پیدا کردید، باید مدارک لازم برای ارائه به بانک را فراهم کنید. اصل و کپی سند ازدواج، شناسنامه زوجین، کارت ملی هر دو نفر و مدارک ضامن‌ها برای دریافت وام ازدواج الزامی است. ارائه اطلاعات آدرس و کد پستی متقاضیان و ضامن‌ها هم اجباری است. در صورت تأیید مدارک و ضامن، حداکثر تا ۳ ماه بعد، وام پرداخت خواهد شد. البته بعضی از بانک‌ها به دلیل کمبود بودجه، ممکن است دیرتر از این زمان وام را پرداخت کنند.

وام ازدواج

وام ازدواج فرزند ایثارگر در سال ۱۴۰۲

اگر خانم یا آقای متقاضی وام، جانباز و آزاده باشند، مبلغ وام دوبرابر خواهد شد. فرزندان افراد جانباز و آزاده و همچنین فرزندان شهدا هم در زمان ازدواج می‌توانند دوبرابر سایر افراد وام دریافت کنند.

بنابراین در سال ۱۴۰۲، وام ازدواج فرزندان ایثارگران برای آقایان بالای ۲۵ سال و بانوان بالای ۲۳ سال، نفری ۳۶۰ میلیون تومان و برای آقایان زیر ۲۵ سال و بانوان زیر ۲۳ سال، نفری ۴۴۰ میلیون تومان است.

یک وام راحت به‌‌عنوان کمک هزینه خرید کالا

اگر به فکر خرید جهیزیه هستید و نیاز به یک کمک هزینه حداکثر 20 میلیون تومانی دارید، می‌توانید وارد صفحه وام خرید کالا شوید. در سامانه لندو می‌توانید برای خرید آنلاین لوازم خانگی و دیگر تجهیزات ضروری زندگی، تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان اعتبار دریافت کنید. از مزیت‌های این سامانه، عدم نیاز به معرفی ضامن و ارائه چک است و شما تنها با ارائه سفته می‌توانید از این تسهیلات استفاده کنید. وام لندو با همکاری بانک آینده ارائه می‌شود، اما تمام فرآیند دریافت این وام به صورت آنلاین است و نیازی به مراجعه شما به بانک نیست. با وام لندو که در قالب یک لندو کارت به شما ارائه می‌شود، می‌توانید از تمامی فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین سراسر کشور خرید کنید.

وام برای همه، نه فقط تازه عروس و دامادها

در این مطلب از شرایط دریافت وام ازدواج در سال ۱۴۰۲ گفتیم تا اگر تازه متأهل شده‌اید، تا دیر نشده برای دریافت آن اقدام کنید. البته برای دریافت مبالغ کمتر به‌منظور خرید کالا یا استفاده از خدمات، نیازی نیست حتماً متأهل باشید یا زمان کمی از ازدواجتان گذشته باشد؛ اگر وارد سایت لندو شوید، می‌توانید برای خرید کالا به صورت اعتباری اقدام کنید. سامانه لندو با هدف راحت‌تر شدن فرآیند دریافت وام، تا مبلغ ۲۰ میلیون تومان به کاربران اعتبار می‌دهد تا از فروشگاه‌‌های آنلاین طرف قرارداد، کالای مورد نظرشان را تهیه کنند. همچنین با کمک این مبلغ می‌توانید بلیت هواپیما سفارش دهید، هتل رزرو کنید یا از خدمات آموزشی و بیمه استفاده کنید.

تا به  حال از وام ازدواج استفاده کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، خوشحال می‌شویم که از چندوچون آن برای ما بنویسید تا کاربران لندو از تجربه‌های شما استفاده کنند.

ad here
توسط بهار باقریان 171 نوشته

برچسب ها:
0
Milad ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

سلام و خسته نباشید خواستم بدونم من الان ۲۹ سالمه پدرمم جانبازه هست اگر بخوام وام ازدواج فرزند جانباز بگیرم چقدر ب من وام ازدواج میدن ممنون میشم جواب بنده رو بدین

  زهرا پورمقدم ۱۴۰۲/۰۳/۲۶

  سلام دوست عزیز
  وام ازدواج فرزند ایثارگر در سال ۱۴۰۲، برای خانم‌های بالای ۲۳ سال و آقایان بالای ۲۵ سال، نفری ۳۶۰ میلیون تومن هست

ابراهیمی ۱۴۰۱/۱۰/۱۹

اگه کسی برای باردوم بخواد ازدواج کنه و فرزند جانباز و ازاده باشد ایا وام بهشون تعلق میگیره 🙏🏻

  زهرا پورمقدم ۱۴۰۲/۰۳/۲۶

  سلام دوست عزیز
  اگه توی ازدواج اول وام دریافت نکرده باشید، میتونید برای ازذواج دوم وام بگیرید

احسان کیانپور ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

سلام خسته نباشید بنده درسال ۹۳ازداوج کردم ووام خانمم گرفتم اما مال خودم رابخاطرچک برگشتی ندادن آیا میشه الان درخواست بدم بگیرمش

  زهرا پورمقدم ۱۴۰۲/۰۳/۲۶

  سلام ممنون از شما
  متاسفانه خیر، حداکثر تا دو سال بعد از عقد امکان دریافت وام ازدواج هست