استعلام یارانه معیشتی چگونه است؟ این استعلام در چه سامانه‌ای انجام می‌شود؟

استعلام یارانه معیشتی چگونه است؟

از آن‌جایی که پرداخت یارانه نقدی در سال گذشته با اختلال روبه‌رو شد و به حساب بعضی از افراد واریز نشد، دولت یک بستر آنلاین برای پیگیری آن راه‌اندازی کرد. علاوه بر این یارانه، به بعضی از افراد کم‌درآمد کمک‌هزینه‌ای باعنوان یارانه معیشتی تعلق گرفته است. برای آن‌که بدانید که این کمک هزینه به حساب شما وایز می‌شود یا نه، باید از طریق سامانه حمایت معیشتی نتیجه را استعلام کنید. برای آشنایی با چگونگی استعلام یارانه معیشتی این مطلب از مجله لندو را از دست ندهید.

یارانه معیشتی چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

در تغییرات جدید به حساب یک‌سری از دهک‌های کم‌درآمد جامعه ماهانه کمک‌هزینه‌ای باعنوان یارانه معیشتی واریز می‌شود. ایرانی‌هایی که توانایی مالی دارند، مشمول این کمک هزینه نمی‌شوند. اما اگر کسی به حذف خود از این گروه معترض است، با ثبت‌نام در سامانه استعلام یارانه معیشتی می‌تواند وضعیت درخواست خود را پیگیری کند. این مبلغ اگرچه در مخارج زندگی تأثیر چشمگیری ندارد، اما برای تأمین کسری قسط‌های ماهانه در زمانی که خرید خرید اقساطی کوچکی را انجام داده‌اید یا برای تسویه قبوض برق، گاز و تلفن می‌تواند کمک‌کننده باشد. 

مبلغ و زمان واریز یارانه:
مبلغ یارانه به‌ازای هر نفر در سال جاری مبلغ‌های ۳۰۰ هزار تومان و ۴۰۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است. در واقع دهک‌های پایین بااحتساب دریافت کمک‌هزینه معیشتی بیشتر، مشمول یارانه ۴۰۰ هزار تومانی هستند، اما دیگر متقاضیان واحد‌شرایط، مبلغ ۳۰۰ هزار تومان را دریافت خواهند کرد. زمان واریز این مبالغ هم معمولاً در تاریخ ۲۰‌ام هر ماه خواهد بود، اما پیش از واریز زمان دقیق آن توسط رسانه‌های دولت اطلاع‌رسانی می‌شود.

استعلام یارانه معیشتی

حتما بخوانید:  بهترین روش استعلام چک صیادی کدام است؟

سامانه استعلام یارانه معیشتی

وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای متقاضیان دریافت یارانه معیشتی و به‌منظور پیگیری پرداخت این کمک‌هزینه توسط افراد جامانده، سامانه حمایت معیشتی را راه‌اندازی کرده است. در سال‌های اخیر در روند واریز یارانه‌ها تغییری اساسی ایجاد شد. به این صورت که بسیاری از خانواده‌ها که تا سقف مشخصی توانایی مالی داشتند، از فهرست دریافت‌کنندگان حذف شدند و در مقابل، دهک‌های پایین در فهرست کمک‌هزینه یارانه معیشتی قرار گرفتند. بسیاری از افراد در نتیجه این تغییرات، باوجود داشتن شرایط دریافت یارانه، به اشتباه از فهرست خط خورده‌اند. این افراد هم می‌توانند بعد از ثبت‌نام در سامانه استعلام یارانه معیشتی، اعتراض خود را نسبت این حذف پیگیری کنند.

بنابراین افرادی که در تغییرات پیش‌آمده احساس می‌کنند که به اشتباه در فهرست دهک کم‌درآمد قرار نگرفته‌اند، باید با ورود به این سامانه اعتراض خود را ثبت کنند تا در صورت اصلاح بتوانند یارانه بگیرند. اما از آن‌جایی که مبلغ این یارانه چندان قابل توجه نیست و تنها برای خرید اقساطی کالاهایی با قیمت متوسط می‌تواند کمک‌کننده باشد، برای کسانی که مشمول این مبلغ ماهانه و کمک‌هزینه معیشتی نمی‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم که برای خرید کالای مورد نیاز خود از وام فوری لندو استفاده کنند.

 این وام به صورت آنلاین با همکاری بانک آینده داده می‌شود و به چک و ضامن هم نیازی ندارد. برای دریافت این وام باید یک برگ سفته به‌عنوان ضمانت به مدارک خود ضمیمه کنید. تهیه سفته نسبت به چک برای بسیاری از افراد راحت‌تر است و چالش کمتری دارد. در ضمن برای تهیه آن هم نیازی به مراجعه حضوری ندارید؛ با کمک پلتفرم‌های امن بانکی می‌توانید به سراغ خرید سفته الکترونیکی بروید. بنابراین اگر متقاضی وام بدون چک و ضامن لندو هستید، بهتر است مطلب سفته چیست را در مجله لندو مطالعه کنید تا از قوانین این برگه ارزشمند مطلع شوید.

چگونه در سامانه استعلام یارانه معیشتی ثبت‌نام کنیم؟

سامانه استعلام یارانه معیشتی پیش از هرچیز به قصد پیگیری جاماندگان ایجاد شده است تا همگی این افراد بتوانند در این سایت ثبت‌نام و وضعیت پرداخت این کمک‌هزینه دولتی را پیگیری کنند. بنابراین بیشتر افرادی که در سال ۹۸ در گروه یارانه‌بگیرها به هردلیلی قرار نگرفته‌اند، با کمک این سامانه می‌توانند مجدد درخواست دهند. حتی افرادی که مشول یارانه اصلی نیستند هم می‌توانند به‌منظور دریافت یارانه معیشتی به سراغ این سایت بروند. برای ثبت‌نام در سامانه به اطلاعاتی همچون شماره همراه، کد ملی سرپرست خانوار، کد ملی افراد خانواده، شماره حساب مختص واریز یارانه و… نیاز دارید. یادتان باشد که اگر خودتان سرپرست هستید و تنها زندگی می‌کنید، باید در فرم ثبت‌نام گزینه خانواده تک‌نفره را فعال کنید.

استعلام یارانه معیشتی

یک نکته که باید بدانید!
در زمان ثبت‌نام باید حساب مختص واریز یارانه اصلی را در قسمت مربوطه وارد کنید. حتی اگر در سال‌های گذشته یارانه شما قطع شده است و دیگر پولی از طریق این حساب دریافت نمی‌کنید هم برای تکمیل فرم ثبت درخواست یارانه معیشتی، به این شماره حساب قدیمی نیاز دارید.
حتما بخوانید:  آموزش استعلام شماره شبا در بانک‌های مختلف، چطور از طریق شماره کارت یا حساب به شماره شبا برسیم؟

استعلام یارانه با کد ملی چگونه انجام می‌شود؟

باتوجه به این‌که بسیاری از افراد مشول یارانه نشده‌اند یا نظم پرداختی آن‌ها دچار مشکل شده است، سامانه‌ای تلفنی برای استعلام وضعیت پرداخت یارانه راه‌اندازی شده است. متقاضیان برای پیگیری باید با شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرند و بعد شماره تماس و کد ملی سرپرست خانوار را وارد کنند. همچنین شماره تماس ۰۲۱۶۳۶۹ یکی از راه‌های ارتباطی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که از طریق اپراتور افراد را راهنمایی می‌کند.

از تسهیلات دولتی مطلع باشید

یارانه به میزان محدودی می‌توانند کمک‌کننده باشد، اما در این مواقع برای تأمین کسری بودجه می‌توانید به سراغ سایر تسهیلات دولتی بروید. در حال حاضر بانک‌ها و سامانه‌های مالی، با شرایط مختلفی به متقاضیان وام ارائه می‌دهند که برای اطلاع از شرایط هرکدام می‌توانید نگاهی به مجله لندو بیندازید. در این مجله علاوه بر خدمات بانکی، مطالب مختلفی در رابطه با سهام، بیمه، انواع سرمایه‌گذاری و… وجود دارد. لندو یک سامانه مالی معتبر است که برای خرید قسطی لپ تاپ، گوشی، لوازم خانگی، بلیت هواپیما و… اعتبار خرید آنلاین در اختیار کاربران قرار می‌دهد. فرآیند دریافت وام لندو کاملاً آنلاین است و به مراجعه حضوری نیازی نیست. ارائه سفته برای ضمانت این وام کفایت می‌کند.

سوالات متداول

۱ـ یارانه معیشتی چیست؟

دولت در کنار یارانه اصلی، به حساب بعضی از افراد کم‌درآمد جامعه مبلغی به‌عنوان یارانه حمایتی معیشتی واریز می‌کند.

۲ـ چگونه باید در سامانه استعلام یارانه معیشتی ثبت‌نام کرد؟

با داشتن اطلاعاتی همچون شماره همراه، کد ملی سرپرست خانوار، کد ملی افراد خانواده، شماره حساب مختص واریز یارانه و… وارد سایت سامانه حمایت معیشتی شوید و فرم ثبت‌نام را تکمیل کنید.

۳ـ استعلام یارانه معیشتی با کد ملی چگونه است؟

برای استعلام باید با شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ تماس بگیرید و سپس شماره تماس و کد ملی سرپرست خانوار را وارد کنید.

17 نظر ثبت‌شده
 1. رمضانعلی مزینانی گفته

  سلام من می‌خواهم وام بگیرم در دهگ سوم قراردارد بخدا ۵ تا بچه دارم با یارانه زندگی میکنم شما را بخدا بمن وام بدهید از یارانه ام کم کنید برای خرید خواب لوازم

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست عزیز
   برای ثبت درخواست وام فوری خرید کالا باید وارد سایت لندو بشید تا بتونید مراحل ثبت‌نام رو انجام بدید. درضمن وام خرید کالا در لندو به صورت کد تخفیف صددرصدی به اندازه مبلغ وام داده می‌شه و تنها مخصوص خرید آنلاین کالاست.

 2. زهرا گفته

  سلام ما دونفر جونیم که تازه ازدواج کردیم اجاره خونه کلی قصد و بدهی داریم چرا برامون نفری چهارصد واریز نمیکنن هیچی هم ندارم نه ماشین ن خونه و نه کاری خانه دارم

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست عزیز
   باتوجه به روش گفته شده در مطلب، اعتراض خودتان را پیگیری کنید.

 3. نازی گفته

  بنده میخوام بدونم یارانه به کدام حساب بانکیم میاد ایا راه حلی وجود داره؟

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست گرامی
   اگر قبلاً متقاضی یارانه بوده‌اید، باید همان حساب قدیمی خودتان را چک کنید. برای اطلاع بهتر از وضعیت پرداختی حتماً از طریق روش گفته شده در این مطلب، استعلام بگیرید.

 4. ایران گفته

  باسلام
  من کارگر سراغ دارم مستأجر هم هست
  یارانه ش رو قطع کردن . مردانه نیست
  انصاف نیست…‌

 5. وحیدمزنگی شاه اباد گفته

  من ناشنوا بهزیستی هستم اما چرا یارانه معیشتی به من ندادن

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست عزیز
   لطفاً طبق آنچه که در مطلب استعلام معیشتی گفته شد، فرآیند پیگیری را انجام دهید.

 6. نصیبی گفته

  سلام من ۴ماه است ثبت نام یارانه کردم ولی قراربودپیامک برام بیایدولی هنورنیامدی گفتم چکارکنم ممنون میشم

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست گرامی
   لطفاً طبق توضیحات مطلب استعلام یارانه معیشتی، فرآیند پیگیری را انجام دهید.

 7. بهنازنکوف گفته

  سلام من سرپرست خانواده هستم معیشتی من اردیبهشت ماه بدون داشتن پدر و همسر و کار لطفاً بگید من چه کارکنم

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست عزیز
   از طریق روش گفته شده در مطلب می‌توانید دلیل عدم پرداخت رو پیگیری کنید.

 8. باقر گفته

  سلام یارانه من مردادماه و همسرم آبان ماه برقرار شده ولی یارانه فرزندم هنوز برقرار نشده چکار باید کرد

  1. فائزه میرسلطانی گفته

   سلام دوست گرامی
   لطفاً از طریق مسیر گفته شده در مطلب پیگیری بفرمایید.

 9. جوادطاهونچی شاندیز گفته

  من که بازنشسته هستم کل ثروت وماشین غراضه ام به یک ملیارد نمیرسد..چرا یارانه مرا قطع کردید.وخجالت زده ام کردید.خداهدایتتون کنه.

 10. هادی پژوهش راد گفته

  من که از ثبت نام یارنه جا موندم اعلام کردین ثبت نام کنید این ۶ ماه هستن که ثبت نام کردم چرا یارانه ما وصل نمی‌کنید تا حالا هیچ وقت یارانه نقدی نگرفتم حتی معیشتی ها را نگرفتم سهام عدالت نگرفتم به این ها احتیاج دارم

نظر یا سوال خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.