استعلام شماره شبا با کمک شماره حساب و شماره کارت 1403

استعلام شماره شبا با کمک شماره حساب و شماره کارت 1403
تاریخ انتشار: - مطالعه: 12 دقیقه
فهرست محتوا

شماره شبا یکی از اطلاعات مهم بانکی محسوب می‌شود که شامل 24 عدد و 2 حرف است. در بسیاری از مواقع برای انتقال پول باید به جای شماره کارت یا حساب از شماره شبا استفاده کنیم. جابه‌جایی وجه با شبا نسبت به فرآیند کارت به کارت کارمزد کمتری دارد و همچنین مبالغ بیشتری را پوشش می‌دهد. به همین دلیل در بسیاری از مواقع لازم است که به سراغ استعلام شماره شبا بروید. از شماره کارت یا حساب می‌توانید به شماره شبا برسید. برای انجام این کار می‌توانید به شعبه‌های بانک مراجعه کنید یا به صورت اینترنتی و تلفنی استعلام بگیرید. برای آشنایی با روش‌های دریافت شماره شبا این مطلب از مجله لندو را از دست ندهید.

شماره شبا چیست؟

تا قبل از سال 1385 هر بانکی یک استانداردی برای تعیین شماره حساب داشت اما از سال 1385 به بعد و با شروع بانکداری اینترنتی، نیاز به استانداری یکسان و مشترک بین همه‌ی بانک‌ها حس می‌شد. از آن سال به بعد با توجه به  بی‌نظمی‌هایی که به وجود آمد، بانک مرکزی تصمیم به ایجاد یک استاندارد مشترک برای تعیین شماره حساب مشتریان بانکی گرفت. این استاندارد شماره شباست. 

شماره شبا به عنوان یک فرمت استاندارد برای مبادلات مالی بین بانکی در نظر گرفته شده است. شبا درواقع الهام گرفته از حروف اول عبارت “شناسه حساب بانکی ایرانیان” است.  این شماره، مزایای بسیاری نیز دارد. از جمله مزایای آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که شما برای انتقال پول با شماره شبا نیاز به هیچ اطلاعاتی جز شماره‌ی شبای خود و فرد مقابل ندارید. اما در کارت به کارت، نیاز به شماره کارت، تاریخ انقضای کارت و cvv2 نیاز دارید.

حال که کمی با چیستی شماره شبا و اهمیت آن آشنا شدید، به اصل ماجرا یعنی دریافت شماره شبا(انواع بانک‌ها)، دریافت شماره شبا با شماره حساب و دریافت شماره شبا با شماره کارت می‌پردازیم. چه شما به دنبال تبدیل شماره کارت به شماره شبا ملی رایگان، دریافت شماره شبا بانک ملت یا هر بانک دیگری باشید، این راه‌ها به شما کمک خواهند کرد.

استعلام شماره شبا از طریق شماره کارت

امروزه بانک‌داری الکترونیک پیشرفت بسیاری کرده است و برای انجام بیشتر کارهای بانکی دیگر به مراجعه حضوری مشتریان نیازی نیست. به‌عنوان مثال در حال حاضر حتی به جای خرید حضوری سفته کاغذی، می‌توان از پلتفرم‌های بعضی از بانک‌ها سفته الکترونیکی تهیه کرد که امن‌تر هم هستند. همچنین برای اطلاع از شماره‌های مهم بانکی حساب‌تان هم می‌توانید بدون مراجعه به بانک، از صفحات سایت آن‌ها را استعلام بگیرید.

به همین منظور برای دریافت شماره شبا می‌توانید وارد سایت بانک مورد نظرتان شوید و در صفحه محاسبه شبا شماره 16 رقمی کارت‌تان را وارد کنید. با کلیک به‌روی دکمه تبدیل، شماره شبا به شما نشان داده خواهد شد. البته در سایت بعضی از بانک‌ها، برای دریافت شماره شبا، فقط گزینه تبدیل شماره حساب به شبا وجود دارد و دریافت آن با شماره کارت امکان‌پذیر نیست. در چنین حالتی برای تبدیل شماره کارت به شبا می‌توانید روش‌های دیگری مثل تلفن گویا یا سامانه پیامکی را امتحان کنید. مزیت روش‌های تلفن گویا و دریافت پیامک این است که به اینترنت نیازی ندارد، اما معمولاً باید زمان بیشتری منتظر باشید تا به این شماره دسترسی پیدا کنید. علاوه بر روش‌های گفته‌شده، با کمک اپلیکیشن‌های مخصوص هر بانک یا از طریق پلتفرم‌های مالی معتبر هم می‌توانید بعد از وارد کردن اطلاعات کارت خود به شبا دسترسی داشته باشید.

استعلام شماره شبا

بیشتر بدانید!
سفته الکترونیکی یکی از خدمات جدید بانک‌داری آنلاین است که توسط بعضی از بانک‌های کشور مثل ملی، آینده و بانک قرض‌الحسنه رسالت به متقاضیان ارائه می‌شود. این سرویس برای خرید سفته به‌عنوان ضمانت در زمان دریافت وام‌هایی که به معرفی ضامن یا چک نیاز ندارند، بسیار کاربردی است. به‌عنوان مثال اگر متقاضی وام بدون ضامن و کاملاً آنلاین لندو هستید، در زمان ثبت درخواست و تکمیل مدارک باید به سراغ خرید سفته آنلاین بروید تا بتوانید برای خرید انواع کالا اعتبار دریافت کنید. وام لندو به چک و ضامن نیازی ندارد و سفته برای ضمانت آن کافیست.
حتما بخوانید:  کدام بانک‌ها افتتاح حساب آنلاین دارند؟ مراحل افتتاح حساب غیر حضوری چیست؟

استعلام شماره شبا با کمک شماره حساب

دریافت شبا با کمک شماره حساب هم فرق چندانی با روش قبلی ندارد. در واقع باید وارد بخش دریافت شماره شبا در سایت بانک شوید و این‌بار گزینه تبدیل شماره حساب به شبا را انتخاب و شماره حساب را با دقت در بخش مربوطه وارد کنید. فرقی نمی‌کند که قبلاً در بانک به صورت حضوری حساب باز کرده‌اید‌ یا از طریق افتتاح حساب آنلاین و ثبت امضای الکترونیکی به جمع مشتریان بانک اضافه شده‌اید؛ در هر دو حالت می‌توانید با کمک شماره حساب، فرآیند استعلام شماره شبا را انجام دهید.

دریافت شماره شبا با شبایاب

چه به دنبال دریافت شماره شبا بانک ملی باشید یا هر بانک  دیگری، سایت شبایاب را باز کرده و در کمتر از چند دقیقه شماره‌ شبای خود را دریافت کنید. این سایت از همه‌ی بانک‌ها پشتیبانی می‌کند و شما از دو راه می‌توانید شماره شبای خود را دریافت کنید. فقط کافی‌ست یکی از این دو یعنی شماره کارت یا شماره حساب را وارد کنید. البته اگر به دنبال تبدیل شماره کارت به شماره شبا رایگان هستید، این سایت راه مناسب شما نیست چرا که برای مشاهده‌ی شماره شبای خود باید حساب کاربری‌تان در شبایاب شارژ کنید. 

البته شاید از طریق شبایاب نتوانید به هدف خود یعنی دریافت شماره شبا رایگان برسید اما با پرداخت مبلغ اندکی، هم در مدت زمان کوتاهی شماره شبا را پیدا می‌کنید و هم می‌توانید از قابلیت دیگر این سایت یعنی تبدیل شماره کارت به حساب بهره‌مند شوید.

تبدیل شماره‌های بانکی به یکدیگر در سایت

معمولاً در سایت‌های‌ بانکی امکان تبدیل شماره‌های شبا، حساب و کارت به یکدیگر وجود دارد. البته در بعضی از سایت‌ها ممکن است همه این مسیرها تعبیه نشده باشد. مثلاً در سایت یک بانک می‌توانید برای دریافت شبا از شماره حساب‌تان استفاده کنید، اما امکان استعلام آن با شماره کارت وجود ندارد. همچنین در صفحه یک بانک ممکن است علاوه بر استعلام شماره شبا از طریق حساب، امکان تبدیل حساب به شبا هم وجود داشته باشد. برای همین پیش از استعلام هر کدام از شماره‌های بانکی باید از امکانات سایت بانک مورد نظرتان مطلع شوید. اگر تبدیل شماره‌هایی که مدنظرتان است در صفحات بانک وجود نداشت، می‌توانید از سامانه‌های مالی معتبر برای استعلام آن‌ها استفاده کنید.

در ادامه برای آن‌که این موضوع بیشتر برایتان روشن شود، فهرستی نمونه از چند بانک تهیه کرده‌ایم. در جدول زیر به امکانات هر بانک مثل دریافت شماره شبا از طریق شماره کارت یا حساب اشاره شده است.

 

نام بانک

قابلیت‌ها

تبدیل شماره حساب به شماره شبا تبدیل شماره کارت به شماره شبا تبدیل شماره شبا به شماره حساب

پاسارگاد

سامان

آینده

× ×

ایران زمین

تجارت

×

شهر

×

پارسیان

×

مسکن

×

کشاورزی

دی

×
یک راه میان‌بر!
اگر پیدا کردن صفحات مخصوص محاسبه شماره شبا در هر بانک برایتان مشکل است، می‌توانید وارد سایت آی‌دی‌پی شوید. در این صفحه با کلیک روی آیکون هر بانک می‌توانید وارد بخش محاسبه شبا در سایت همان بانک شوید و با وارد کردن شماره کارت یا حساب، شماره شبا را دریافت کنید. لازم به ذکر است که آی‌دی‌پی پلتفرمی معتبر است که با مجوز رسمی شاپرک بانک مرکزی فعالیت می‌کند.

استعلام شماره شبا

حتما بخوانید:  مراحل دریافت کارتخوان! چطور دستگاه کارتخوان بگیریم؟

مزایای استفاده از شبا

استعلام شماره شبا در مواقعی که قصد دارید رقم بزرگی را به حساب افراد یا سازمان‌ها انتقال دهید، کاربرد بسیاری دارد. در ضمن جابه‌جایی وجه با شبا نسبت به شماره کارت یا حساب امن‌تر و میزان کارمزد کسرشده آن کمتر خواهد بود. در زمان جابه‌جایی پول با شماره حساب، اگر این شماره اشتباه وارد شود، پول در حساب شخص دیگری می‌نشیند. اما در زمان واریز با شبا چنین خطایی امکان‌پذیر نیست. در ضمن اگر کارت بانکی منقضی یا گم شده باشد، دیگر شماره کارت به‌منظور انتقال وجه معتبر نخواهد بود. به همین دلیل بیشتر مراکز مالی، ادارات و شرکت‌ها برای واریز وجه شماره شبا از متقاضی دریافت می‌کنند. برای انجام بسیاری از حواله‌های بانکی هم باید از شبا به‌جای شماره حساب استفاده کنید. در مجله لندو می‌توانید در مورد این حواله‌ها و دیگر خدمات بانکی مثل دریافت دسته چک، چگونگی دریافت دستگاه کارتخوان، انواع تسهیلات و… اطلاعات خوبی به‌دست آورید.

سوالات متداول

  1. آیا استعلام شماره شبا با شماره حساب امکان‌پذیر است؟

بله، باید وارد سایت بانک مورد نظرتان شوید. سپس در بخش محاسبه شبا، شماره حساب خودتان را وارد کنید.

  1. آیا دریافت شماره شبا با شماره کارت امکان‌پذیر است؟

بله، بیشتر بانک‌های کشور قابلیت تبدیل شماره کارت به شبا را به سامانه خود اضافه کرده‌اند.

  1. به غیر از استعلام در سایت بانک از چه روش‌های دیگری می‌توان به شماره شبا دسترسی پیدا کرد؟

از طریق مراجعه حضوری، تلفن گویا یا سامانه پیامکی بانک مورد نظر و همچنین سایت‌های معتبر مالی مخصوص استعلام می‌توانید شماره شبا را دریافت کنید.

ad here
توسط بهار باقریان 171 نوشته

برچسب ها:
0
پناهدار ۱۴۰۲/۰۶/۱۴

ممنون از مقاله فوق العاده کاربردیتون

    مبینا شمسی خانی ۱۴۰۲/۰۸/۰۶

    ممنون از توجه شما دوست عزیز.