نحوه پرداخت اقساط

در شرایط وام لندو، خبری از چک، ضامن و پیش‌پرداخت نیست؛ ولی لازم است قسط اول خود را قبل از دریافت وام، به لندو پرداخت کنید. بعد از دریافت وام هم بقیه اقساط شما شروع خواهد شد.
توجه داشته باشید که شما باید اقساط خود را به لندو پرداخت کنید، نه فروشگاهی که با وام لندو از آن خرید کرده‌اید.
پرداخت اقساط در لندو فقط به صورت آنلاین و از طریق حساب کاربری انجام می‌شود و شما می‌توانید بازپرداخت اقساط خود را به‌صورت ۶، ۹ و ۱۲ ماهه انتخاب کنید.
بعد از تأیید نهایی درخواست وامتان، باید وارد حساب کاربری خود در سایت لندو شوید و قسط اول خود را بپردازید. در صفحه اول حساب کاربری خود می‌توانید قسط اولتان را مشاهده، انتخاب و پرداخت کنید.

بعد از پرداخت موفقیت‌آمیز قسط اول خود،‌ پیام زیر را مشاهده می‌کنید.

حالا باید کمی منتظر بمانید تا وام شما به شکل یک کد تخفیف صددرصدی یا شارژ کیف پول در اختیارتان قرار بگیرد. بعد از دریافت وام، پرداخت ماهانه اقساط شروع خواهد شد. شما باید هر ماه وارد حساب کاربری خود و بخش «قسط‌های من» شوید و اقساط بعدی خود را پرداخت کنید.

تأخیر در پرداخت اقساط لندو چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

در لندو هر مشتری یک نمره اعتبار دارد که این نمره بر اساس رفتار پرداخت اقساط مشتری تعیین می‌شود و محاسبه آن به معیارهای مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال تأخیر در پرداخت اقساط، نمره اعتبار را کاهش می‌دهد و پرداخت به‌موقع یا زودتر از موعد اقساط، باعث افزایش این نمره می‌شود. دریافت جریمه دیرکرد پرداخت اقساط هم موضوعی است که به نمره اعتبار هر مشتری بستگی دارد. به‌ این‌ صورت که اگر نمره اعتبار شما کمتر از ۳۰۰ باشد، باید جریمه دیرکرد پرداخت کنید؛ ولی اگر نمره اعتبارتان بالای ۳۰۰ باشد، در صورت تأخیر در پرداخت اقساط، مشمول پرداخت جریمه دیرکرد نمی‌شوید. ضمناً شما ۵ روز بعد از موعد قسط خود، برای پرداخت آن فرصت دارید. یعنی در صورت تأخیر تا ۵ روز بعد از موعد قسط، جریمه دیرکرد برای شما محاسبه نخواهد شد.
اگر بعد از تاریخ ۱ مرداد ماه ۱۴۰۱ قرارداد وام خود را امضا کرده‌اید:
نحوه محاسبه جریمه دیرکرد برای شما به‌ این صورت است که به ازای هر هفته تأخیر در پرداخت هر قسط، مبلغ ۲۰ هزار تومان جریمه دیرکرد از شما دریافت می‌شود که مجموع جریمه دیرکرد خود را باید در زمان پرداخت قسط، به لندو بپردازید.
اگر قبل از تاریخ ۱ مرداد ماه ۱۴۰۱ قرارداد وام خود را امضا کرده‌اید:
نحوه محاسبه جریمه دیرکرد برای شما متفاوت است و محاسبه آن طبق ماده 10 فرم بازپرداخت (قرارداد مرابحه) که امضا کرده‌اید، انجام می‌شود. در صورتی که نمره اعتبار کمتر از ۳۰۰ و تأخیر بیش از ۵ روز داشته باشید، باید فقط جریمه دیرکرد مربوط به بانک آینده را پرداخت کنید. این جریمه بر اساس نرخ مصوب روزشمار بانکی (۱۸ درصد نرخ روزشمار به اضافه ۶ درصد وجه التزام) محاسبه می‌شود. پس مبلغ جریمه برای شما ثابت نیست و به مبلغ اقساطتان بستگی دارد. مثلا اگر ۲۰ میلیون وام گرفته باشید و قسط ماهانه شما ۲ میلیون و ۷۵ هزار تومان باشد، باید به ازای هر روز تأخیر، حدود هزار و سیصد تومان جریمه دیرکرد پرداخت کنید.
سه نکته مهم:

  • حداکثر جریمه‌ دیرکردی که برای هر قسط از مشتری دریافت می‌شود، یک چهارم مبلغ آن قسط است.
  • عواقب بدقولی در پرداخت اقساط لندو فقط به جریمه دیرکرد محدود نیست. در صورت دیرکرد بیشتر از یک ماه، مراتب به واحد حقوقی لندو اطلاع داده شده و از طریق قرارداد و سفته‌ دریافتی از مشتری، پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.
  • در صورت تأخیر در پرداخت اقساط، از روش‌های پیامکی، ایمیلی و تلفنی مسئله را با شما درمیان می‌گذاریم تا اگر پرداخت قسط خود را فراموش کرده‌اید، در اسرع‌وقت آن را بپردازید و مشمول پرداخت جریمه دیرکرد یا پیگیری‌های حقوقی نشوید.